Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр №1
Хичээлийн сэдэв: “Мэдээллийг хэмжих нэгж”
Хамрах хүрээ: 23-р сургуулийн 8-р ангийн сурагчид
Судлах цаг: 40 мин
Зорилго: Мэдээллийг хэмжих
нэгжийг ойлгох, төрөл бүрийн мэдээллийг хадгалах төхөөрөмжийн багтаамжийг
тооцоолох, ялгах, харьцуулах, мэдээллийг хэмжих аргад суралцах.
Зорилт:
·
Мэдээллийг хэмжих нэгжийг ойлгоно;
·
Нэг нэгжээс нөгөө нэгж рүү шилжүүлэх арга эзэмшинэ;
·
Нэгжийн хамааралд дүн шинжилгээ хийж, тайлбарлана;
·
Аливаа мэдээллийн хэмжээг багасгаж хадгална, дамжуулна.
Зохион байгуулах хэлбэр: харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, асуудал шийдвэрлэх
Агуулга, арга
зүй:
|
№
|
Үе шатууд
|
Үйл ажиллагаа
Б: Багшийн үйл
ажиллагаа
С: Сурагчийн үйл
ажиллагаа
|
Анхаарах зүйл
|
|
1
|
Зохион байгуулах үе шат
(2 мин)
|
Багш сурагчидтай мэндлэн ирцээ бүртгэнэ.
Б: Сайн байцгаана
уу? Хүүхдүүдээ.
С: Сайн. Та сайн
байна уу.
|
Багш орж ирээд сурагчидтай мэндлэнэ. Ирцээ хараагаараа бүртгэнэ.
|
|
2
|
Сэдэлжүүлэх үе шат
(3 мин)
|
Багш сурагчдад сэдэлжүүлэх зорилгоор асуулт асууна.
Б: Бид юмсыг хэрхэн хэмждэг вэ? Ямар ямар хэмжих нэгж байдаг вэ?
*Багш 8.1.ppt ын slide
2-ыг үзүүлнэ.
|
Сэдэлжүүлэх үе шатанд багш сурагч бүрийг хамруулна.
Хэмжих нэгжүүдийг сурагчдаар самбарт бичүүлэн ярилцана.
|
|
3
|
Асуудал дэвшүүлэх үе шат
(5 мин)
|
Багш сурагчдад
асуудал дэвшүүлнэ.
Б: Мэдээллийг хэрхэн хэмждэг вэ?
Б: Компьютерт байгаа мэдээлэл, утсанд байгаа мэдээллийг хэмжих нэг байдаг
уу?
*Багш 8.1.ppt ын slide
3-ыг үзүүлнэ.
|
Багш сурагчдаар асуудлыг шийдвэрлүүлнэ.
Сурагчдаар таамаглал гаргуулна.
Сурагчидтай харилцан ярилцана.
|
|
4
|
Асуудлаа шийдвэрлэх үе шат
(3 мин)
|
С: Үсгээр нь
С: mb
аар
Б: Сайн байна. Бид мэдээллийг хэмжихдээ Байт гэж нэрлэгдэх
нэгжийг хэрэглэдэг.
*Багш 8.1.ppt ын slide
4-ыг үзүүлнэ
|
Сурагчдад мэдээллийг хэрхэн хэмждэг тухай ойлгуулах. Сурагчидтай харилцан
ярилцах.
Сурагчдаар товч тэмдэглэл хийлгэх.
|
|
5
|
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх үе шат
(10 мин)
|
*Багш 8.1.ppt ын slide 5-ыг үзүүлнэ.
Б: Дэвтэртээ товч тэмдэглэл хийгээрэй. Үүний дараа сурах
бичгийн 5-р хуудас Дасгал 1, 2 ыг уншаад хийнэ.
|
Багш сурагчдад гол гол ойлголтуудыг заавал тэмдэглүүлнэ. Багшийн үзүүлэн Slide
сурагчдад харагдахаар том байх шаардлагатай
|
|
6
|
Эзэмшсэн мэдлэгээ бататгах үе шат
(13 мин)
|
Б: Хийж дууссан сурагчид сурах бичгийн 6-р хуудас Чадахуй
1-6 ыг ажиллаарай.
Б: Хийж дууссан сурагчид дэвтэрээ үзүүлэн явцын оноогоо
аваарай.
|
Багш сурагчдын явцыг харна. Хийж дууссан сурагчдад “smile” нааж явцын
оноо өгөх. Түрүүлж дууссан сурагчдад 7-р дасгалыг ажиллуулах.
|
|
7
|
Үнэлгээ, дүгнэлт (3 мин)
|
Б* Хийж дууссан сурагчдад явцын оноо өгнө.
Б: Нэг сурагч босч
ирээд багш болон ангийнхандаа өнөөдрийн хичээлээр юу сурч мэдсэнээ ярьж өгөөрэй.
|
Багш өнөөдрийн хичээлийн зорилт, зорилго биелсэн эсэхийг сурагчидтай
ярилцан, дүгнэнэ.
|
|
8
|
Гэрийн даалгавар (1 мин)
|
Б: Гэрийн даалгаварт сурах бичгийн 6 дугаар хуудасны
Хэрэглэхүй
хэсгийн даалгавар 1-2; 7 дугаар хуудасны
Хэрэглэхүй
хэсгийн даалгавар 1-6; 9 дүгээр хуудасны
Хэрэглэхүй
хэсгийн даалгавар 1-6-г өгнө.
Асуух зүйл гарвал
багшаасаа асуугаарай.
|
Даалгаврыг сурагч бүрийн дэвтэрт тэмдэглүүл.
|
Хэрэглэгдэхүүн:
Самбар, шохой, сурах бичиг, проектор
Smile, 8.1 ppt slide 2-6
Компьютер
No comments:
Post a Comment