ЭХХ8.2

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №4
Хичээлийн сэдэв: Математик загвар байгуулцгаая
Хамрах хүрээ: 23-р сургуулийн 8-р ангийн сурагчид
Судлах цаг: 40 мин
Зорилго: Математик загвар байгуулж сурах, дүн шинжилгээ хийх арга барилд суралцах
Зорилт:
·         График загвар, функц, функцийн график загвар зэргийг ойлгож, ялган танина
·         Функцийн график байгуулна
·         Мэдээллэн загварт дүн шинжилгээ хийх чадвартай болно.
Зохион байгуулах хэлбэр: харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, KWL, хосоор ажиллах
Агуулга, арга зүй:                                                                
Үе шатууд
Үйл ажиллагаа
Б: Багшийн үйл ажиллагаа
С: Сурагчийн үйл ажиллагаа
Анхаарах зүйл
1
Зохион байгуулах үе шат
(2 мин)
Багш сурагчидтай мэндлэн ирцээ бүртгэнэ.
Б: Сайн байцгаана уу? Хүүхдүүдээ.
С: Сайн. Та сайн байна уу.
Багш орж ирээд сурагчидтай мэндлэнэ. Ирцээ хараагаараа бүртгэнэ.
2
Сэдэлжүүлэх үе шат
(3 мин)

Багш сурагчдад сэдэлжүүлэх зорилгоор асуулт асууна.
Б: Загвар гэж юу вэ? Хэрхэн байгуулж вэ?
С1: Обектийн хялбаршуулсан дүрслэл
С2: Бидний эргэн тойронд байдаг обьектуудын жижиг хувилбар
Б: Зөв байна.



Сэдэлжүүлэх үе шатанд багш сурагч бүрийг хамруулна.
Сурагчдаар KWL *Хүснэгтийн эхний баганыг бөглүүлнэ.

3
Асуудал дэвшүүлэх үе шат
(5 мин)

Багш сурагчдад асуудал дэвшүүлнэ.
Б: Өнөөдөр бид математик загвар байгуулж сурна. Математик загвар гэж юу вэ?

Багш сурагчдаар асуудлыг шийдвэрлүүлнэ.
Сурагчидтай харилцан ярилцана.
*Багш сурачгдаар KWL хүснэгтийн 2р баганыг бөглүүлнэ.
4
Асуудлаа шийдвэрлэх үе шат
(3 мин)

С: Тоог график, зураг, хүснэгтээр илэрхийлэх
С: Координатын хавтгай орох уу?
Б: за сайн байна. Функцийн график нь математик загварын жишээ болно.
Сурагчдааар математик загварын гол ухагдхууныг гаргуулах. Сурагчидтай харилцан ярилцах.

5
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх үе шат
(10 мин)

Б: Бүгд сурах бичгийн 11-р хуудас Мэдэхүй хэсгийг анхааралтай уншаад товч тэмдэглэл хийгээрэй.
Хэрэглэхүй хэсгийн жишээ бодлогыг багштайгаа хамтран самбарт бодъё.
Багш сурагчдад гол гол ойлголтуудыг заавал тэмдэглүүлнэ.
6
Эзэмшсэн мэдлэгээ бататгах үе шат
(13 мин)
Б:  Одоо сурах бичгийн 12-р хуудас өөрийгөө сориоройг хийгээрэй.
Б: Хийж дууссан сурагчид дэвтэрээ үзүүлэн явцын оноогоо аваарай.
Багш сурагчдын явцыг харна. Хийж дууссан сурагчдад “smile” нааж явцын оноо өгөх.
7
Үнэлгээ, дүгнэлт (3 мин)
Б* Хийж дууссан сурагчдад явцын оноо өгнө.
Б:  Одоо бүгд KWL хүснэгтийнхээ сүүлийн баганыг бөглөөрэй.
Багш нь та нарт 3 өнгийн цааас тарааж өгсөн.
Өнөөдрийн хичээлийг сайн ойлгосон бол ногоон, эргэлзээтэй бол шар, асуух зүйл байвал улаан өнгийн картыг өргөөрэй.
Багш өнөөдрийн хичээлийн зорилт, зорилго биелсэн эсэхийг сурагчидтай ярилцан, дүгнэнэ.
8
Гэрийн даалгавар (1 мин)

Б: Гэрийн даалгаварт бодож дуусгаагүй бодлогуудаа бодоод ирээрэй. Мөн нэг нэг математик загварын жишээ гаргаарай.
Асуух зүйл гарвал багшаасаа асуугаарай.

Даалгаврыг сурагч бүрийн дэвтэрт тэмдэглүүл.

Хэрэглэгдэхүүн:
 Самбар, шохой
Сурах бичиг
3 өнгийн карт
KWL Хүснэгт

K- мэднэ
W – мэдэхийг хүснэ
L- сурч мэдэж авлаа



No comments:

Post a Comment